ویزای شینگن

کشورهای اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و لیختن اشتاین، ۲۶ کشور عضو پیمان شینگن محسوب می‌شوند.

این منطقه که در وب سایت رسمی شینگن از آن با عناوینی همچون بزرگترین منطقه بدون نیاز به پاسپورت جهان نیز یاد کرده ‌است، در سال ۱۹۸۵ پس از پیمانی با همین نام (در کشور لوکزامبورگ) بین ۲۲ کشور عضو اتحادیه اروپا و ۴ کشور عضو انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) شکل گرفت که محدوده‌ای به مساحت ۴،۳۰۰،۰۰۰ کیلومتر مربع و جمعیتی ۴۲۰ میلیون نفری را در بر می‌گیرد. قرارداد شینگن Schengen نام خود را از دهکده‌ای به همین نام در لوکزامبورگ قرض گرفته است جایی که مرز این کشور با آلمان و فرانسه تلاقی می‌کند و در حال حاضر به طور سالانه محدوده شنگن تنها از محدوده اروپا پذیرای 1.25 میلیارد بازدید کننده است

انواع ویزای شینگن

ویزای شینگن دارای انواع مختلفی می باشد که عبارتند از:

1- ویزای ترانزیت فرودگاهی (A) شینگن

اخذ ویزای شینگن نوع A، امکان ترانزیت فرودگاهی در محدوده شینگن بدون ورود به منطقه را می دهد؛ یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد و می تواند فقط در یکی از فرودگاه های محدوده شینگن پرواز خود را تعویض و راهی کشوری در خارج از این محدوده شود.

2- ویزای ترانزیت (B) شینگن

اخذ ویزای شینگن نوع B، امکان ترانزیت در محدوده شینگن در کمتر از 5 روز را می دهد؛ یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را دارد و می تواند از محدوده شینگن بعنوان منطقه عبوری استفاده کند تا از طریق زمینی خود را به کشور دیگری در خارج از این محدوده برساند.

3- ویزای نوع C شینگن

ویزای شینگن نوع C، ویزای توریستی است که مربوط به مسافرانی است که به منظور سفر وارد محدوده شینگن می شوند. (عمده مسافران ایرانی که از تور اروپا استفاده می کنند، این نوع ویزا را دریافت می کنند)

4- ویزای بلند مدت (D) شینگن

ویزای شینگن نوع D، ویزای بلند مدت است که معمولا تجار و بازرگانان از آن استفاده می کنند تا بتوانند در طی سال، بارها به محدوده شینگن بروند و از آن خارج شوند. مدت اعتبار اين نوع از ویزای شنگن تا 4 سال مي تواند باشد. نکته مهم اینستکه افراد دارای این نوع ویزا در كل، نصف مدت زمان ويزا را مي توانند در كشورهاي حوزه شينگن بماند ولي در هر بار كمتر از 90 روز.

مدارک ویزای شینگن

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی شینگن بصورت زیر می باشد:

- 3 قطعه عکس 4*3 رنگی جدید زمینه كاملا سفید تمام رخ

- اصل شناسنامه

- پاسپورت و کپی  صفحات مهم

- کارت ملی

- پاسپورت قدیمی و کپی صفحات مهم

- اصل سند ملکی به نام مسافر یا همسر مسافر ( در صورت موجود بودن بیشتر از یکسند)

- در صورتی که سند به نام همسر مسافر باشدکپی  از تمام صفحات شناسنامه همسر الزامی است.

- اصل مدرک شغلی

مشاغل خصوصی: (جواز کسب-پروانه بهره برداری-گواهینامه فعالیت صنعتی-جواز مطب-کارت بازرگانی-آگهی تاسیس و تغییرات)

مشاغل دولتی: (معرفی نامه از محل کار با ذکر سمت شغلی به همراه اصل لیست بیمه و 3 عدد از آخرین فیشهای حقوقی- حكم كارگزيني –كارت يا حكم بازنشستگي- براي دانش آموزان و دانشجويان گواهي اشتغال به تحصيل )

- پرینت 3 ماهه  حساب بانکی (حساب جاری) با مانده حداقل 30 ميليون تومان به زبان انگلیسی

- گواهی مانده حساب بانکی آن با تاییدیه امور بین الملل

- پرداخت 50 میلیون تومان ضمانت نامه بانکی بابت ضمانت برگشت سفر

- مدارک و ودیعه از زمان اقدام برای ویزا تا زمان برگشت از سفر بصورت امانت می ماند.  

مدت زمان اخذ ویزای شینگن چند روز است؟

مدت زمان اخذ ویزای شنگن بسته به شرایط مختلف، متغیر است و معمولا 60 الی 75 روز بطول می انجامد.

 

بالا
IRANSRS
تمام حقوق برای استاره سفر افسانه محفوظ است.